Φινάλε με το καλύτερο τρόπο για τις Ελπίδες του Αμφισσαϊκού.
Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2013
altΜε μια καταπληκτική εμφάνιση και τέσσερα γκολ κόντρα στον Διαγόρα Πολυδρόσου οι Ελπίδες έκλεισαν με το καλύτερο δυνατό τη χρονιά. Φαίνεται οτι κρατούσαν για το φινάλε τα καλύτερα, αφού απέναντι σε μια ομάδα με σαφώς πιο έμπειρους ποδοσφαιριστές έδειξαν τις πραγματικές τους δυνατότητες και οτι η θέση που κατέλαβαν στο πρωτάθλημα είναι πλασματική.
Οι Ελπίδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και με συνεχές πρέσιγκ στο μισό γήπεδο ανάγκασαν το Διαγόρα σε παθητικό ρόλο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα μόλις στο 5΄ και μετά από πολύ ωραία εκτέλεση του κόρνερ ο Γ. Τερλίγκας με άπιαστη κεφαλιά να ανοίξει το σκορ σε 1-0. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε σε όλο το 1ο ημίχρονο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.
Στο 2ο ημίχρονο ήταν και η ουσία του παιχνιδιού, αφού οι φιλοξενούμενοι σε μια άτυχη στιγμή της άμυνας των Ελπίδων κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 51΄αλλά αυτό αντί να ρίξει ψυχολογικά τους πιτσιρικάδες του Φάνη Αγγέλου, αντίθετα τους πείσμωσε και με μπροστάρη το Δ. Μαργώνη ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 46΄ και με 3 απανωτά γκολ το ένα καλύτερο από το άλλο το σκορ έγινε 4-1. Δε θα είναι υπερβολή να πούμε οτι όλοι όσοι χρησιμοποιήθηκαν στο παιχνίδι ήταν καταπληκτικοί και έδωσαν το καλύτερο εαυτό τους.

Ελπίδες Αμφισσαϊκού - Διαγόρας Πολυδρόσου 4-1
1-0 5΄ Γ. Τερλίγκας
1-1 51΄ Μπάκας
2-1 73΄ Μαργώνης
3-1 78΄ Μαργώνης
4-1 89΄ Μαργώνης

Ελπίδες Αμφισσαϊκού:(Φάνης Αγγέλου) Γκρούμιτς, Κουτσομπόλης(82΄Π. Πολίτης), Σκούτας, Μπαρμπαγιάννης, Γαλιούρας, Κατσούρης, Τσιπούρας(75΄Μανιτάρης), Γ. Τερλίγκας, Π. Πολίτης, Λούπουλ, Π. Τερλίγκας(46΄Μαργώνης).
Διαγόρας Πολυδρόσου(Παναγιώτης Καραχρήστος): Τσιάφας, Αρβανίτης, Μπακαλέξης, Βιάφας, Αρβανίτης, Μπάκας, Παπαναστασίου, Κότσιας, Χουλιάρας, Νάστος, Κοπανάκης.