Ισόπαλοι 1-1 ΑΜΦΙΣΣΑΪΚΟΣ-Γλυφάδα.
Τετάρτη, 07 Δεκεμβρίου 2016
altΑν και προηγήθηκε με 1-0 και είχε τουλάχιστον 5 κλασικές ευκαιρίες και για άλλα γκολ ο Αμφισσαϊκός δε μπόρεσε να επικρατήσει της Γλυφάδας τη Κυριακή το απόγευμα στο Χρισσό και αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1. Αποτέλεσμα που τον κρατά χαμηλά στη βαθμολογία, ενώ για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική μένει μακριά από τις νίκες, πράγμα που έχει να συμβεί πολλά χρόνια για την ομάδα της Άμφισσας.
Παρόλα αυτά η εμφάνιση που πραγματοποίησε ήταν αρκετά καλή και είναι ζήτημα χρόνου να έρθουν και τα νικηφόρα αποτελέσματα. Στο 1ο ημίχρονο ο Αμφισσαϊκός ήταν αυτός που είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων και εκτός από το φοβερό γκολ του Σταματέλου στο 22΄ με σουτ έξω από τη περιοχή, είχε και άλλες κλασικές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ με το Παπαγεωργίου και το Μαργώνη. Μάλιστα σε μια από αυτές ο διαιτητής Μπούνος δεν έδωσε καταφανέστατη περίπτωση πέναλτι σε ανατροπή του Μαργώνη από το τερματοφύλακα της Γλυφάδας.
Στο 2ο ημίχρονο η Γλυφάδα μπήκε πιο δυνατά και χωρίς να έχει τις πολλές φάσεις πίεζε τον Αμφισσαϊκό που με αντεπιθέσεις δημιουργούσε κινδύνους στην άμυνα της Γλυφάδας. Και πάλι ο Μαργώνης έχασε ευκαιρία από αυτές που δε χάνονται όπως και οι Καραηλιάς και Πάππος. Αποτέλεσμα αυτών ήταν σε αντεπίθεση να κερδίσει πέναλτι  η Γλυφάδα αλλά στην εκτέλεση ο Κρικέτος απέκρουσε τη μπάλα παραμένοντας έτσι το 1-0. Στο 92+ όμως και σε μια λόμπα μέσα στη περιοχή του Αμφισσαϊκού ολόκληρη η ομάδα αδράνησε με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν σε 1-1 αποτελέσμα που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΜΦΙΣΣΑΪΚΟΣ(Φάνης Αγγέλου) Κρικέτος, Σταματέλος, Ξεπλάτης, Μαριαννάκης(56΄Καραηλιάς), Παππάς, Τσάφος, Παπαγεωργίου, Τσολάκου, Μαργώνης(67΄Πολυζωγόπουλος), Στύλος(83΄Πάππος), Σεγδίτσας.
Γλυφάδα: Κορέντης, Πατ'ογιαννης, Ντίμα, Γεωργακόπουλος, Καρέλης, Ι. Μανδέλος, Ασλανίδης, Γιαβρούτας, Ρήγας, Πετράκης, Α. Μανδέλος.