Νίκη με ανατροπή 3-1 τον Απόλλων Δελφών.
Σάββατο, 05 Νοεμβρίου 2016
altΤη νίκη με σκορ 3-1 πήρε ο Αμφισσαϊκός σήμερα το απόγευμα στο Α.Κ. ΕΠΣ Φωκίδας με αντίπαλο τον Απόλλων Δελφών έστω και αν έχανε με 0-1 στο Α΄ ημίχρονο. Με αντεπίθεση διαρκείας στο Β΄ ημίχρονο κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει κατ΄αρχήν και να προηγηθεί λίγο αργότερα, αλλά είχε τις κλασικές ευκαιρίες να ανεβάσει το δείκτη του σκορ ακόμα υψηλότερα.
Στο 1ο ημίχρονο ο Αμφισσαϊκός έδειξε να βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνιου με τους ποδοσφαιριστές του να μη μπορούν να συνεννοηθούν και να μη μπορούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Αυτό το πλήρωσε μάλιστα στο 25΄ μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα, έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τον Απόλλων να προηγείται με 0-1.
alt
Η ομάδα του Απόλλων Δελφών σε πλήρη παράταξη.

Στο 2ο ημίχρονο σταδιακά ο Αμφισσαϊκός ανέβασε την απόδοση του, ενώ ο Απόλλων φαινόταν να έχει μείνει από δυνάμεις και ζήτημα είναι αν έκανε κλασική ευκαιρία. Η πίεση του Αμφισσαϊκού καρποφόρησε στο 65΄ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Καριαμπά η μπάλα βρήκε στο τείχος άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Απόλλωνα Δελφών κάνοντας το 1-1. Από κει και πέρα το παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων και καρποφόρησε στο 83΄ όταν μετά από καταπλξκτική σέντρα του Φαρίτσι, ο 15χρονος επιθετικός Παναγιώτης Φουσέκης με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 2-1 λυτρώνοντας τον Αμφισσαϊκό. Το 3ο τέρμα για τους Αμφισσείς σημειώθηκε 4 λεπτά αργότερα από το Πολυζωγόπουλο με σουτ στο τέρμα.
Μελανό σημείο για τον Αμφισσαϊκό ο τραυματισμός του Ηλία Τσάρα με θλαση στο δικέφαλο, αφού ήρθε να προστεθεί στις 5 απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών που είχε σήμερα ο Αμφισσαϊκός.

ΑΜΦΙΣΣΑΪΚΟΣ(Φάνης Αγγέλου) Κρικέτος, Σταματέλος, Φαρίτσι, Τσάρας(26΄Καραηλιάς), Μαριαννάκης, Collaku, Καριαμπάς, Παπαγεωργίου, Στύλος (86΄Ζώης), Πολυζωγόπουλος, Μαργώνης (78΄ Φουσέκης).

Απόλλων Δελφών:(Γιώργος Καρατζόγλης) Shkembrasi, Βασιλείου, Δαμιανός, Μωραϊτης, Σούφρας, Λαπιτσίνης, Καρατζόγλης, Αλεξανδρής, Αποστόλου, Bogdani, Begleri.

alt
Ο Αμφισσαϊκός έτσι όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, φορώντας για πρώτη φορά τη νέα εμφάνιση του.

alt
Ο 15χρονος επιθετικός του Αμφισσαϊκού Π. Φουσέκης άνοιξε λογαριασμό στα γκολ για φέτος.

alt
Ο Δ. Καριαμπάς με το γκολ που σημείωσε άνοιξε το δρόμο για την ανατροπή στο σημερινό παιχνίδι.

alt
Το βαρύ πυροβολικό του Αμφισσαϊκού Ηλ. Πολυζωγόπουλος έβαλε το κερασάκι στη τούρτα με το 3ο γκολ.