ΑΜΦΙΣΣΑΪΚΟΣ - ΗΣΑΪΑΣ ΔΕΣΦΙΝΑΣ 4-1.
Κυριακή, 16 Οκτωβρίου 2016
altΠερισσότερο εύκολα από ότι μαρτυρούσε το σκορ του πρώτου παιχνιδιού εξελίχθηκε χτες στο Χρισσό ο επαναληπτικός μεταξύ Αμφισσαϊκού-Ησαϊα, αφού οι ποδοσφαιριστές του Φάνη Αγγέλου μπήκαν στο παιχνίδι δυνατά από το ξεκίνημα του και κατάφεραν μόλις στο 9' με προβολή του Δ. Μαργώνη, ύστερα από ασίστ του Παππά να προηγηθούν με 1-0 και κάπου εκεί να ξεκαθαρίσει και η πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.
Από κει και πέρα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο του Αμφισσαϊκού με τους ποδοσφαιριστές του  Ησαΐα να βγαίνουν μπροστά μόνο με ξαφνικές αντεπιθέσεις και με πολλούς παίκτες στην άμυνα του.
Το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 42΄ και πάλι με το Δημήτρη Μαργώνη με άψογη καρφωτή κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Αυτό ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου.
Στο 2ο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε και ο Αμφισσαϊκός με το πολύ δραστήριο χτες Πολυζωγόπουλο έβγαζε συνέχεια φάσεις μπρος στην εστία του Ησαΐα. Σε μια από αυτές και συγκεκριμένα στο 62΄ ο Πολυζωγόπουλος, αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με πολύ ωραίο αριστερό σούτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Ησαΐα γράφοντας το 3-0. Το ίδιο έκανε 10 λεπτά αργότερα ο Λ. Σεγδίτσας με άψογο πλασέ, τούτη όμως τη φορά στο αριστερό γάμα της εστίας, κάνοντας τέσσερα τα τέρματα του Αμφισσαϊκού. Το μόνο που κατάφερε ο Ησαΐας ήταν να μειώσει στο 90' με πολύ ωραίο πλασέ του Σαμουήλ.
ΑΜΦΙΣΣΑΪΚΟΣ(Φ. Αγγέλου) Κρικέτος, Σταματέλλος(69' Μαριαννάκης), Φαρίτσι(54΄Π. Τερλίγκας), Ξεπλάτης, Παππάς, Τσάφος, Σεγδίτσας, Τσολάκου, Μαργώνης, Πολυζωγόπουλος, Καριαμπάς(70' Καραηλιάς).

Ησαΐας Δεσφίνας(Δ. Κούτουλας) Σακελαρίου, Βαρκούτας, Καλύβας, Κούκος, Ξηρός, Παρασκευάς, Καλλιακούδας, Σαμουήλ, Τσάκρης, Λεοντίου, Παπαδημητρίου.

alt
Ο Αμφισσαικός όπως ξεκίνησε με τον Ησαΐα στο γήπεδο του Χρισσού.
alt
Ο Δημήτρης Μαργώνης ανήμερα των γενεθλίων του σημείωσε 2 τέρματα για τον Αμφισσαϊκό.